قارچ در تب و تاب تولید و قیمت

Site-Post

محمدحسین افشار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، قیمت قارچ را در حالت نوسان کیلویی ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان عنوان و اظهار کرد: این مساله باعث شده که قارچ‌کاران نتوانند برنامه‌ریزی خوبی برای تولید داشته باشند. وی با اشاره به پیامد‌های این مساله گفت: این امر موجب تعطیلی ۲۸ واحد تولیدی قارچ در سال گذشته شد.
تولید ۱۲۰ هزار تن قارچ در سال گذشته رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ با بیان این‌که در سال ۱۳۹۲ معادل ۱۰۵ هزار تن قارچ تولید شد، اظهار کرد: این در حالی است که میزان تولید قارچ در سال گذشته به ۱۲۰ هزار تن افزایش یافت.
افشار ادامه داد: با توجه به بی‌ثباتی در قیمت و کافی نبودن صادرات، پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید در سال جاری با کاهش روبرو شود.
۹۰ هزار تن، سرانه مصرف قارچ در ایران وی سرانه مصرف قارچ در ایران را ۹۰ هزار تن در سال عنوان کرد و افزود: طبق بررسی‌های انجام شده میزان مصرف روزانه قارچ در تهران ۱۰۰ تن و در شهرستان‌ها ۲۰۰ تن است. راه‌های افزایش صادرات قارچ رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ با بیان این‌که سال گذشته ۲۴ هزار تن قارچ به کشور‌های عراق، ترکمنستان و سایر کشور‌های همسایه صادر شده است، گفت: این میزان با توجه به میزان تولید کافی نیست. به همین دلیل باید در راستای رفع مشکلات اقدامات مفیدی صورت گیرد.
افشار با اشاره به مشکلات موجود در این حوزه گفت: برای افزایش تولید لازم است که در صادرات ثبات ایجاد شود و این مساله مستلزم برطرف شدن مشکلات صادراتی قارچ به کشور عراق است. وی ادامه داد: پیشنهاد ما به وزارت جهاد کشاورزی این است که قارچ‌ها از طریق کامیون‌های دارای سردخانه از واحد تولیدی بارگیری و در سردخانه کشور مقصد تخلیه شود که اگر این امر اجرایی شود میزان صادرات افزایش می‌یابد. رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ یکی‌ دیگر از مشکلات را بسته بودن مرزهای ایران به دلایل مختلف و در زمان‌های متفاوت عنوان و اظهار کرد: درخواست ما از گمرک ایران این است که به صورت شبانه‌روزی فعالیت داشته باشند، چراکه این امر موجب فاسد‌ شدن محصولی همچون قارچ می‌شود.فرستادن دیدگاه