آفات قارچ

مهمترین آفات قارچ دگمه ای

مهمترین آفات قارچ دگمه ای در سالنهای کشت

مگس ها

مگس های قارچ های خوراکی به طور طبیعی در هر جا که قارچ باشد، در آنجا حضور دارند.

مگس ها : معمولا سه تا چهار گونه مگس، از جنس Bradysia ssp و Lycoriella spp وجود دارند که عمدتا به نام های مگس های قارچ خوراکی معروف می باشند. مگس بالغ کوچک، سیاه یا قهوه ای تیره رنگ است این مگس معمولا بر روی کمپوست، خاک پوشششی و یا در روی قارچ ها تحم ریزی می کنند. در شرایط طبیعی تخم ها در مدت چهار تا پنج روز تفریخ شده و تبدیل به لارو می شوند.

لارو دارای سر سیاه رنگ و براق است. لاروها با تغذیه خود، دالانهایی را درون ساقه و کلاهک قارچ به وجود می آورند سپس به درون خاک پوششی نفوذ کرده و در داخل کمپوست و خاک پوششی تبدیل به شفیره می شوند. مگس های بالغ خسارت چندانی نمی زنند اما می توانند به عنوان ناقل قارچ Verticillium ، عامل بیماری لکه باکتری ( pseudomonas) و کنه ها عمل کند. خسارت عمده به وسیله لارو مگس در بستر ها وارد می شود. لارو با تغذیه طی مراحل مختلف رشد قارچ با ایجاد دالان در کلاهک هی قارچ باعث از بین رفتن کلاهک های جوان می شوند. ایجاد دالان در کلاهک های بالغ نیز باعث کاهش ارزش اقتصادی آن و حمله سایر ارگانیسم های ساپروفیت به آنها می شود.

راه های کنترل حشرات بالدار :

  1. مدت زمان و دمای پاستوریزاسیون مناسب ( ۶۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲ ساعت ) برای از بین بردن تمامی مراحل رشد حشرات موجود در کمپوست.
  2. تمامی اتاق های فاز ۲ منجمله اتاق های اسپان زنی ( تلقیح ) پنجه دوانی و کشت باید کاملا مسدود باشند. ممانعت از ورود حشرات به داخل این مناطق ( مثلا نصب توری های بسیار ریز، در محل ورودی هوای تازه ) مهمترین روش کنترل می باشد. حتی کوچک ترین منفذ یا شکافی می تواند محلی برای ورود حشرات به داخل اتاق کشت باشد. بالاخص در مورد اتاق های پنجه دوانی باید دقت خاص کرد، چون این مرحله از رشد قارچ نسبت به آفات و حشرات بسیار حساس باشد. کلیه درب ها بایستی کاملا صاف و مسدود و درزبندی شده باشند، ضمنا از دریچه های هوابند و جریان هوا نیز می توان کمک گرفت.
  3. قبل از استفاده از ابزار و وسایل، باید کاملا شسته و ضدعفونی شوند ( با محلول کلرین ۲ درصد)
  4. ممانعت از ورود هر گونه مواد مصرفی در بستر ها و بذر های مصرفی، پس ماندهای قارچ برداشت شده و دیگر مواد و فرآورده های مربوطه بدون اتاق ها و سالن های اصلاح نژاد و تهیه اسپان .
  5. بین دو مرحله کاشت باید اتاق کشت و تمامی ظروف مربوطه را شسته و ضد عفونی نمود. چوب و تجهیزات چوبی ( قفسه ها، جعبه های کاشت ) بالاخص، پناه گاه خوبی برای آلاینده هایی منجمله میسلیوم های قارچ آلوده به ویروس می باشد. آغشتن چوب و تجهیزات مربوط به سولفات مس یا کوپرینول، راه حل متداول می باشد. باید از فرآورده های نفتی برای این منظور اجتناب کرد.
  6. دریچه های ورودی و خروجی را باید با تورهای بسیار ریز، پوشاند. از عدم وجود منفذ یا هرگونه درزی دور تا دور صافی ها و فن ها اطمینان حاصل کنید.
  7. اتاق را باید به ابزار پایشی حشرات، مجهز کرد. این گونه ابزار، تولید کننده را از ورود و خروج حشرات ( مگس سرکه )‌ به داخل اتاق رشد با خبر می سازند. این نور دستگاه را می توان به سادگی بدین ترتیب طراحی و ساخت که یک تخته سه لایی ۳۰ × ۳۰ سانتی متر که به آن نور سیاه تابیده ( اشعه ماورا بنفش با طول موج بلند ) در وسط اتاق نصب می شود. در یک طرف مسیر نور با کاغذ چسبناکی نصب می شود. همچنین می توان از تله های نوری تجاری نیز برای این منظور استفاده نمود.
  8. استفاده از برچسب حشره در سالن های پرورش قارچ در صورت وجود حشرات.
  9. آخرین مرحله در مورد کنترل حشرات در صورت عدم کنترل و موفقیت مراحل قبلی، استفاده از سموم حشره کش ها می باشد که باید زیر نظر کارشناس مربوط با دوز مشخص مورد استفاده قرار گیرد.

مگس های سیارید

این مگس ها از آفات عمده سالن های پرورش قارچ های خوراکی بشمار می آیند و آلودگی و تغذیه آنها سبب ایجاد « خسارت مستقیم » با توجه به تغذیه لارو ها و خسارت « غیر مستقیم » با توجه به آلوده سازی و انتقال کنه ها ، نماتد ها ، باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها به وسیله حشرات بالغ به سالن های پرورش قارچ می گردد. مگس های این خانواده عمدتا مگس های قارچ نامیده می شود ، مگس های کوچک ، عمدتا برنگ تیره با شاخک و پاهای بلند در اماکن تاریک و مرطوب بسر برده و لارو آنها از بقایای پوسیده گیاهی و قارچ ها تغذیه می کنند.

خسارت این مگس عمدتا بوسیله لاروها آن بوده که با آلودگی و تغذیه از پایه قارچ ها تونل هایی در داخل پایه ایجاد می کنند که این تونل ها سبب شکسته شدن پایه و در نتیجه قارچ رشد کافی نداشته و در مرحله دکمه ای شدن به رنگ قهوه ای و چرمی در می آید.

این مگس ها پس از مرحله بذر پاشی از پنجه دوانی جلوگیری می کنند.

حشرات کامل مگسهای کوچک با رنگ سیاه با طول ۳-۴ میلیمتر شاخک های نخی و دارای دو چشم مرکب می باشند و شکم در ماده ها حجیم تر است. از مهمترین ویژگی های این این گونه وجود خارهای متعدد روی ساق پاها می باشد.

مگس های فورید

خسارت این گونه عمدتا ناشی از لاروها می باشد و در تمامی سال در سالن های پرورش قارچ وجود دارند. لارو این مگس عمدا در درون کمپوست فعالیت و فقط از میسیلیوم قارچ تغذیه می کند و سبب کاهش محصول می شوند.

حشرات بالغ کوچک در اندازه ۲-۳ میلی متر و دارای برآمدگی یا قوز در پشت بدن خود هستند. شاخکها به تعداد یک جفت با رشد کم و غیر واضح هستند. رنگ مگس ها قهوه ای مایل به سیاه است

این مگس ها در دمای بالای ۱۶ درجه و عمدتا در ماهای گرم فعالیت دارند. مگس های بالغ به میسیلیوم های در حال رشد جذب می گرند.

کنه ها ( Mites )

کنه ها، حشرات بسیار کوچکی شبیه عنکبوت بوده که در ماده سبز در حال تجزیه زندگی کرده و از کپک های موجود در آن تغذیع می نمایند. شرایط مطلوب رشد، عبارت است از رطوبت و گرما که منجر به رشد و تولید مثل سریع آنها می گردد. در شرایط نامساعد، بعضی از کنه ها، قادرند به مرحله حد واسطی به نام هیپوپوس تبدیل شوند. هیپوپوس ها دارای بدن های متورم، پاهای کوتاه و ضخیم و صفحه ای مکنده می باشند که با آن به اشیا   می چسبند. این خصوصیات باعث پراکندگی و توزیع بیشتر این گونه موجودات می شود.

عقیده بر این است که کنه ها، قارچ ها و میسلیوم آنها را می خورند. علاوه بر کاهش ارزش محصول، روی پوست بدن برداشت کنندگان محصول افتاده و موجب ناخوشی های موقتی آنها می گردند. وجود کنه ها علامت آماده سازی نامناسب بستر و دفعات و دمای ناکافی پاستوریزاسیون می باشد. اکثر کنه ها در طول پاستوریزاسیون از بین می روند تعدادی از کنه ها شکارگر بوده و تعدادی تنها از کپک ها و توده های باکتری های موجود در محیط تغذیه می نمایند و غالبا با برخورداری از ویژگی شکارگری خود از نماتدها و کنه های داخل کمپوست نیز تغذیه می نمایند.

انواع کنه ها :

مهمترین کنه های زیان آور کنه های Tarsonemidae و کنه های ساپروفیت است. از دیگر انواع کنه ها می توان به کنه کاه، کنه پا بلند قارچ، کنه دوست دار قارچ خوراکی، کنه فلفل قرمز اشاره کرد.

کنه ها در طول فاز کمپوست سازی بسیار فراوانند، بیشتر آنها با ویژگی شکارگری، اساسا از نماتدها و کنه های داخل کمپوست تغذیه می کنند. کنه های مشاهده شده در بستر پس از بذرکاری، محصول را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار نمی دهند. تعدادی شکارگر بوده و تعدادی تنها از کپک ها یا توده باکتری تغذیه می کنند. کنه هایی که از هنگام تشکیل اسپورفور به بعد مشاهده می شوند مستقیما به قارچ حمله کرده و شرایط تجزیه قارچ را فراهم می کنند.

نحوه گسترش و راه های مبارزه :

شرایط غیر هوازی باعث افزایش رطوبت نسبی بسترهای قارچ شده و شرایط برای گسترش و افزایش جمعیت کنه ها بسیار مناسب می شود. از آبیاری بیش از حد بستر ها باید جدا خودداری شود، تا آلودگی به وسیله کنه ها کاهش پیدا کند. هر چند کنه ها ممکن است بعد از ضدعفونی بستر نیز باقی بمانند، لیکن ضدعفونی سالن های پرورش قارچ به وسیله بخار یا گوگرد بی اثیر نیست. همچنین استفاده از کریستال ها

Para dichloro benezene ( PDB ) در سالن ها باعث کنترل کنه ها می شود. مخلوط PDB و شن  (به نسبت ۲ به ۱ ) و پخش مخلوط در مناطق آلوده بستر، برای کنترل کنه ها روش مناسبی است.

پشه های سیسید

این گونه پشه ها در اکثر مناطق دنیا انتشار دارند . خسارت این پشه با سوراخ نمودن میسیلیوم قارچ مانع رشد آنها می گردد. خسارت این گونه علاوه بر تغذیه و نابودی و فساد میسیلیوم ممکن است نوع باکتری بیماری زا را نیز انتقال دهد.

حشرات بالغ به دلیل ریزی زیاد مشخص نیست و لیکن با توجه به گرایشی که به نور دارند با گذاشتن تله های نوری می توان آنها را جمع آوری کرد از ویژگی های لارو های این گونه تولید مثل است. ( که لارو ها قادر به تولید مثل هستند. )

سم مصرفی برای از بین بردن مگسهای سیارید ، فورید و پشه های سیسید « دیازینون و مالاتیون » است.

نماتد ها :

نماتد ها جانوران بسیار ریز کرمی شکل هستند. اکثرا در حدود یک میلی متر که برای دیدن آنها باید از میکروسکوپ استفاده کرد.

نماتد های آسیب رسان به قارچ خوراکی با نیش زدن به میسیلیوم ها و مکیدن مواد داخلی آنها به محتویات داخل آنها آسیب و رشد آنها را متوقف می نمایند.به همراه ٱن آلودگی های باکتریایی ایجاد می کند و باعث بالا رفتن خسارت می شود. آلودگی و خسارت ناشی از نماتدها با توجه به فساد ایجاد شده سبب ایجاد بوی نا مطبوع در سالن های پرورش قارچ می گردد.

 فرستادن دیدگاه