ویژگی های محل احداث گلخانه

گلخانه

الف) مسطح بودن زمین گلخانه:
زمین مورد نظر برای گلخانه باید مسطح باشد. احداث گلخانه در زمین شیب دار سبب بروز مشکلاتی در احداث و نگهداری گلخانه و نیز عدم کنترول مناسب آن خواهد شد؛مثلاً احداث گلخانه در زمین صاف ، ولی شیب دار باعث میشود که گرما در قسمتی از گلخانه که در ارتفاع بالاتری قراردارد ، متمرکز گردد و هوای سرد در قسمتی که در ارتفاع پائین تر قراردارد ، جمع شود و بدین ترتیب شیب حرارتی در داخل گلخانه ایجاد می شود .
ب) داشتن زهکش مناسب:
زمینی که گلخانه در آن احداث میشود باید از زهکشی مناسبی بر خوردار باشد ، به خصوص در گلخانه هایی که کشت محصول بر روی بستر خاک گلخانه انجام میشود . بالا بودن سطح آب زیر زمینی و خیس بودن خاک به علت نداشتن زهکش مناسب ، باعث رشد ضعیف ریشه ، سطحی شدن ریشه ، کاهش جذب مواد غذایی ، کندی رشد گیاه و افزایش برخی بیماری های قارچی مانند بوته میری (پی تیوم) (pytium) در سبزی های گلخانه ای میشود .
ج) داشتن آب با کیفیت و کمیت مناسب :
منبع آب مورد استفاده و کمیت و کیفیت آن ، از اهمیت زیادی در انتخاب محل احداث گلخانه برخوردار است و عدم توجه به این موضوع ممکن است در آینده سبب بروز مشکلات متعددی گردد. آب مورد نیاز گلخانه میتواند از چاه ، آب شهری ، رودخانه و چشمه تامین شود . آب چشمه و رود خانه معمولاً آلوده به عوامل بیماری زا هستند و ممکن است نیاز به ضدعفونی با کار داشته باشند. آب شهر نیز گران بوده و ممکن است حاوی فلوراید و کلر باشد؛بنابر این آب چاه بهترین گزینه خواهد بود . اما قبل از احداث گلخانه ، کیفیت آب زمین انتخاب شده باید آزمایش شود و در صورت نداشتن مشکل خاص اقدام به احداث گلخانه نمود.
د) وجود امکانات اولیه زیر بنایی:
امکانات زیر بنایی از قبیل راه ، برق و در صورت امکان گاز و تلفن باید در محل مورد نظر برای احداث گلخانه وجود داشته باشد . نوع سوخت مورد استفاده برای گلخانه ، نقش مهمی در میزان هزینه و احتمال خطر سرمازدگی دارد . گلخانه های که از لوله های گاز دورند مجبور به استفاده از سایر منابع انرژی (نفتگاز) به جای گاز هستند که هم گران تر از گاز است و هم سبب افزایش آلودگی های زیست محیطی میشوند در حالی که گاز به عنوان ارزان ترین و پاک ترین منبع انرژی به شمار میرود. در مناطق سردسیر مانند زنجان استفاده از گازوئیل هزینه بیشتری را بر گلخانه دار تحمیل میکند و حتی در برخی از شبها به علت سرمای شدید احتمال یخ زدن مخزن گازوئیل نیز وجود دارد که سبب سرمازدگی گلخانه و ایجاد خسارت جبران ناپذیر بر گلخانه می شود

ه) نزدیکی به شهر و مراکز فروش:
بهتراست گلخانه در زمین های احداث شود که امکان دسترسی به شهر برای تامین تجهیزات و نهاده ها و وسایل مورد نیاز گلخانه و نیز فروش محصول با هزینه کمتر فراهم باشد.

 

ارسال نظر